Najpiękniejsze Drogi Świata

Europa, Rumunia, Tu byłem

Ten wpis będzie początkiem dłuższej serii o najpiękniejszych drogach świata i bardzo subiektywnym rankingiem tych dróg, aktualizowanym na bieżąco.
Na początek Rumunia, a mianowicie Droga Transfogarska.
Póki co pierwsza w moim rankingu; widokowo fantastyczna, jeśli mamy szczęście i trafimy na dobrą pogodę.
Trasa jest także obowiązkowym punktem zwiedzania dla wszystkich fanów programu Top Gear. W końcu Clarkson, May i Hammond uznali ją za najlepszą trasę na świecie.

Jaka jest historii tej drogi ?

Wszystko zaczęło się od szalonego pomysłu Nicolae Ceaușescu, który chciał pochwalić się przed światem swoim osiągnięciem i zapisać się na kartach historii także jako wielki budowniczy. To on przecież kilka lat później rozkazał budowę imponującego Pałacu Parlamentu.
Ceaușescu wymyślił sobie drogę przechodzącą przez samo serce Gór Fogarskich i łączącą Transylwanię z Muntenią. Drogę, która miała mieć także duże znaczenie militarne dla ówczesnej Rumunii.
Drogę Transfogarską budowali zwykli ludzie, jeńcy czy nawet żołnierze, zużywając codziennie po kilka tysięcy ton dynamitu. Przy takiej ilości materiałów wybuchowych o wypadki nie trudno. Nic dziwi więc kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych w czasie budowy, trwającej raptem od 1970 do 1974.

Opis drogi

Trasa Transfogarska to popularna nazwa drogi krajowej 7C (Transfăgărășan) biegnącej od małej miejscowości Carrtisoara, aż do Pitesti. Przecina Góry Fogarskie, w jednym z najbardziej malowniczych miejsc. Nic więc dziwnego, że uznawana jest za najpiękniejszą drogę Europy.
Długość trasy to około 90 km w swym najwyższym punkcie sięga wysokości 2034 m n.p.m. Jest to druga pod względem wysokości droga w Rumunii, ta pierwsza – Transalpina jest mniej widokowa, przez co także znacznie mniej oblężona przez turystów.
Trasa ze względu na panujące na niej warunki jest przejezdna w całości jedynie w okresie letnim (od maja-czerwca do września-października).
W jej najwyższym punkcie znajduje się najdłuższy w Rumunii tunel o długości 884m.

Na początku nic nie zapowiada, że Droga Transfogarska to tak piękne miejsce. Jest płasko i monotonnie. W oddali majaczą jedynie góry zapowiadające, że jedziemy dobrym kierunku.
Po przejechaniu około 20 km zaczynają się pierwsze serpentyny, nadal jednak jedziemy w lesie więc niewiele widać. Kolejne kilkanaście kilometrów i naszym oczom ukazuje się to po co tu przyjechaliśmy. Mogliśmy przecież spokojnie ominąć góry inną drogą.

Przed nami najpiękniejszy fragment trasy, około 10 kilometrowy podjazd przepiękną doliną, z kilkunastoma zapierającymi dech w piersiach serpentynami. Im wyżej tym widoki coraz lepsze. Droga wygląda jak wąż ze znanej wszystkim gry na telefon, robi się coraz dłuższa i kręta.

Na trasie zbudowano wiele zatoczek postojowych, dzięki czemu można spokojnie zatrzymać się, odpocząć i podziwiać malowniczą okolicę. Krajobraz może powodować o zawrót głowy, więc warto stawać jak najczęściej. Tak cudownych widoków nie ma w całej Rumunii już nigdzie.

Na zwiedzanie najlepiej wybrać się w tygodniu, zaoszczędzicie sobie nerwów, stojąc w korkach przed tunelem. Na szczycie oprócz wspaniałych i cudownych krajobrazów jest jeszcze jedna atrakcja. Jezioro Balea, które dzięki swojemu położeniu dodaje uroku otaczającym go górom.

Droga w dół, nie jest już tak interesująca. Najpiękniejsze widoki już za nami.

Jadąc dalej warto się jeszcze zatrzymać przy Tamie Vidaru i zamku Poenari.
My śpieszymy się na nocleg więc zostawiamy te atrakcje na następny raz.

Ile czasu poświęcić na Drogę Transfogarską ?

Wszystko zależy od tego jak często zaplanujecie postoje na zdjęcia i podziwianie okolicy. Sam przejazd autem nie powinien zająć więcej niż 3-4 godziny. Z częstymi odpoczynkami nawet cały dzień można tam spędzić i nie będziecie się nudzić.

Jedna uwaga do wpisu “Najpiękniejsze Drogi Świata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *