Miasto mozaik

Azja, Jordania, Tu byłem

Miasto mozaik to prawdziwa perełka wśród zabytków Jordanii; to miejsce, którego nie wolno ominąć, gdzie czeka nas prawdziwy mozaikowy zawrót głowy. W Madabie, bo o niej jest mowa, mozaiki są wszędzie; w muzeach, kościołach, hotelach i oczywiście sklepach z pamiątkami. Kupimy je w formie podkładek, oprawionych obrazów czy nawet stolików.
Madaba jest słynna przede wszystkim ze swojej mozaikowej mapy ówczesnego świata. A przynajmniej jej bliskowschodniej części. Postaram się przekonać was, że to nie jedyna mozaika, która warta jest uwagi.

Welcome To Jordan !

Azja, Jordania, Tu byłem

Tytuł dzisiejszego wpisu to najpopularniejsze zdanie jakie usłyszymy przebywając w Jordanii.
Nieważne czy będzie to sklepikarz, osoba sprawdzająca bilety do atrakcji turystycznych, policjant czy straż graniczna; każdy zaprasza do zwiedzenia ich kraju.
Jordańczycy to bardzo przyjaźni i życzliwi ludzie, a Jordania to kraj, który z racji swojego położenia jest ważnym miejscem dla wyznawców największych religii świata.
I o tym będzie dzisiejszy wpis, postaram się przybliżyć Wam kilka miejsc w Jordanii, ważnych zarówno dla chrześcijan, żydów i muzułmanów.
Ale czy te miejsca, mimo znaczenia religijnego, są interesujące turystycznie ? Sprawdźcie sami !

Al-Andalus – Dziedzictwo Maurów

Europa, Hiszpania, Tu byłem

Al-Andalus – Dziedzictwo Maurów

Al-Andalus, zapomniane pojęcie opisujące niegdysiejsze terytorium Półwyspu Iberyjskiego. To na tych ziemiach w VIII wieku rozpoczęła się złota era islamu. Na kilkaset lat muzułmanie opanowali prawie cały półwysep Iberyjski i doprowadzili do największego rozkwitu Hiszpanii od początku jej dziejów. Dopiero wyprawy Kolumba i kolonizacja Nowego Świata przyczyniły się w większym stopniu do budowy hiszpańskiej potęgi.

Stambuł – część druga

Europa, Tu byłem, Turcja

W tej części mini przewodnika wybierzemy się na zwiedzanie najstarszej części miasta, do dzielnicy Eminönü i Sultanahmet.
Ale zacznijmy od spaceru wzdłuż zatoki Złoty Róg. Tu też jest kilka ciekawych zabytków.

Najpiękniejsze Drogi Świata

Europa, Rumunia, Tu byłem

Ten wpis będzie początkiem dłuższej serii o najpiękniejszych drogach świata i bardzo subiektywnym rankingiem tych dróg, aktualizowanym na bieżąco.
Na początek Rumunia, a mianowicie Droga Transfogarska.
Póki co pierwsza w moim rankingu; widokowo fantastyczna, jeśli mamy szczęście i trafimy na dobrą pogodę.
Trasa jest także obowiązkowym punktem zwiedzania dla wszystkich fanów programu Top Gear. W końcu Clarkson, May i Hammond uznali ją za najlepszą trasę na świecie.